top of page

Almanca kursu ararken nelere dikkat etmeliyiz?

Almanca kursu ararken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruya cevap bulmak için size tavsiyem gittiğiniz kurslarda şu sorulara doğru ve net bir cevap almanız olacaktır.

1.ULAŞIM: Kursa ulaşım ne kadar kolay?

Kursun, merkezi bir yerde olması ve ulaşım için birden çok seçenekler sunması çok önemli. Unutulmamalıdır ki ne kadar rahat ulaşım sağlarsanız o kadar zamandan tasarruf eder ve derse rahat bir kafayla hızlıca adapte olursunuz.

2.KURS: Mekan ve imkan olarak ne kadar kaliteli ve öğrenci taraftarı?

Öğrenim göreceğiniz kurs kesinlikle kaliteli, size huzur verici bir ortam olmalı ve öğrencisine mümkün mertebe çok imkanlar sunmalı . Gerek ödeme konusunda gerekse de etüt ve materyal konusunda.


1(ULAŞIM) ve 2(KURS) yerine ONLİNE EĞİTİM: Bugünlerde pandemi süreci ile birlikte birebir eğitimin yerini online eğitim aldı. Bu durumda ULAŞIM ve KURS yerine dikkat etmeniz gereken dersin anlatılacağı online öğrenme platformudur. Çünkü yabancı dil kesinlikle interaktiv bir çalışma gerektirir. Bundan dolayı sadece kamerayı açıp, görüntülü görüşme ile online yabancı dil öğrenilmez! Yabancı dil öğrenecek arkadaşlar öncelikle şu sorulara cevap aramalı:

Platforma ulaşım ne kadar kolay?

Hocanız ses parçasını oynattığında veya video izlettiğinde oradaki sesleri ne kadar iyi anlıyor sunuz? Duraksama, donma oluyor mu?

Hocanız not alabileceği veya kitabınızın online versiyonunu paylaşabileceği özel bir uygulama var mı?

Yine bu online platform ile yazı ve kalem aktiviteleri kullanılıp online kitap üstünde önemli yerlerin altı çizilip işaretlenebiliyor mu?

Bizim tavsiyemiz böyle bir derste Zoom programı kullanılan bir online eğitimdir. Çünkü bağlantı olarak en temiz ve duraksız akış sağlayan ve interaktiv çalışmalara en uygun (not alma, kalem kullanma, grup çalışması yapma, ekran paylaşma, ses paylaşma, video paylaşma....) program şu an için budur.

3.ÖĞRETMEN: Öğretmenleriniz öğretmenlik fakültesi mezunu mu?

Maalesef yabancı dil eğitimi veren bir çok kurs anadil seviyesinde eğitimci ile eğitim verdiğini iddia etmektedir halbuki bu öğretmenlerin üniversite diplomalarını sorsanız bir çoğunun hiç üniversite mezunu olmadığını göreceksiniz mezunsa da öğretmenlik fakültesi ile uzaktan yakından alakası olmayan bir bölümden mezun olduğunu görürsünüz. Kurs ararken kesinlikle eğitim göreceğiniz öğretmenin öğretmenlik diplomasını görmek istediğinizi belirtiniz çünkü anadil seviyesinde birisi bir dili biliyor olması kesinlikle bu dili öğretebileceği anlamına gelmez. Şuna emin olunuz, biri Prof. olsa o dili anadili gibi konuşabilse size verebileceği hiç bir şeyi yoktur. Çünkü o dili konuşmak ile öğretmek arasında dağlar kadar fark vardır. Öğrencinin seviyesine inebiliyor mu? İşin özü bu soruda gizlidir. Siz eğer hem anadil seviyesinde eğitim veren hemde öğretmenlik diploması olan ve ders anlatırken öğrencinin seviyesine inen birini bulursanız işte o zaman sizinkisi ballı kaymak olur :)

4.MATERYAL: Kursunuz hangi materyalleri kullanıyor?

Bir kurs ve öğretmen seçmek kadar önemlidir materyal. Maalesef hala piyasada "ben kitapsız ders anlatırım" diyen öğretmenler doludur. Sınıfta yaptığı bir kaç şov ile öğrenci bu öğretmenleri çok iyi zanneder ve kurs sonunda ben bir şey öğrenmedim der. Unutulmamalıdır ki hiç bir öğretmen bir kitaptan daha iyi ders anlatamaz kaliteli yabancı dil kitapların oluşumunda bir ekip alanında uzman dilbilimci çalışmakta dır ve öğrencinin en kolay ve rahat yoldan o dili öğrenmesi için elinden geleni yapar. Kitap seçimi de çok önemli Almanca eğitiminde örneğin Hueber yayınları kendini 100yıldır kanıtlamış bir Alman yayın evidir. Bundan başka Cornelsen ve Klett gibi başka Alman yayınları da mevcuttur. Size dostça bu yayınlarından başka yayın kullanan kurslardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim.

5.ÖĞRENCİ KALİTESİ: Sınıfta yabancı dil öğrenenlerin seviyeleri, öğrenme amaçları ve kültürleri birbirlerine yakın mı?

Bu son soru kurs, öğretmen ve materyalin tamamlayıcısı mahiyetindedir. Çünkü kurs, öğretmen ve materyal ne kadar iyi olursa olsun eğer sınıfta ilk okul öğrencisi ve üniversite mezunu aynı anda öğrenim görmeye çalışırsa inanın o sınıfta hiç bir şey olmayacağı kesindir. Çünkü biri A derken diğeri D veya G diyecektir.

Tüm bunlar ile birlikte motivasyon çok önemlidir eğer bu yazıyı buraya kadar okumuşsanız o motivasyon tamamdır ve hemen bir Almanca kursu arayışına başlayabilirsiniz.

Unutmayınız! Bir dersten sonra o sınıfta herkes hocasını konuşuyorsa hiç bir şey öğrenilmemiştir eğer o sınıfta kiler ders hakkında konuşuyorsa öğrenme tam anlamıyla gerçekleşmiştir.

156 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kafka Akademi'de A1 Almanca Eğitimi

ÜÇ DİL En azından üç dil bileceksin En azından üç dilde Ana avrat dümdüz gideceksin En azından üç dil bileceksin En azından üç dilde düşünüp rüya göreceksin En azından üç dil Birisi ana dilin Elin ay

Türkiye'de Sağlık Personelinin Son Durumu;

''Son Hemşire istifa ettiğinde, Son ATT özele geçtiğinde, Son Doktor yurt dışına gittiğinde Çomar Adam, sağlık personelinin dövülebilen bir şey olmadığını anlayacak!'' ''Bir Türk Atasözü'' Geçenlerde

Comments


bottom of page