top of page

Her şey tamam da Almanlar nasıl bu kadar başarılı oluyor?

Merhaba saygıdeğer kafkadil.com okurları,

bu yazımıza başlamadan önce çok kısa bir bilgilendirme yapacağız. kafkadil.com ailesi olarak blogumuzda yeniliğe gitmek istiyoruz. Blogumuzun kuruluş amacı -belki de- diğer tüm blog siteleri gibiydi başta: „İlgimizi çeken konuları okurlarımızla paylaşmak.“ „Ancak daha sonra düşündük, neden sadece bizim ilgilendiğimiz konuları yazıyoruz, biz her şeyden önce okurlarımızı ve öğrencilerimizi önemsemiyor muyduk?“ dedik. Bu düşüncemizden de yola çıkarak siz değerli okuyucularımızın ilgilendiği konuları, eğlenceli, rahatlatıcı, belki film ve roman tadında yazmaya karar verdik. Sizden istediğimiz şey ise bu başlığın altına ilgilendiğiniz konuları yazmanız. Gerisini her zaman olduğu gibi biz halledeceğiz. Sevdiğiniz konulara bir de bizim gözümüzden bakın isteriz. Şimdiden kafkadil.com ailesi olarak teşekkür ederiz. Esen kalın.

Geçenlerde bir arkadaşımla otururken bu mesele aklımıza geldi belki hiç bilmediğimiz bir yerden. „Sahi, neden Almanlar her şeyde başarılılar abi?“ diye aslında gayet basit, ama şu zamana kadar düşünülmemiş olacak ki aklıma hiçbir şey gelmedi. „Neden?“ dedim. „Belki de genlerinde çalışmak, üretmek vardır.“ dedi. Kendime sorduğum soru ise şuydu: „Bunu daha önce neden hiç düşünemedim?“ Belki basit ve gereksiz bir soru gibi görünüyordu ama derin, felsefi bir anlam taşıyordu içten içe. İşte o derin anlam ve Alman taşıyan soru beni bu yazıyı yazmaya itti. Bu yazımda sizlerin karşısına biraz hikayeci, biraz bilim adamı ama en çok da bir abi gibi yaklaşacağım. Çerezlerinizi ve içeceklerinizi hazırladıysanız arkanıza yaslanıp okumaya başlayın.

Biraz bilim adamı olacağım demiştim ya, işte çok kısa bir süreliğine o kimliğime büründüm. Bence bu sorunun asıl cevabı Almanlar'da değil, sahip olup konuştukları, dolayısıyla tamamen hakim oldukları dilde. Yani basitçe Almanca'da. Şimdi size çok kısa bir soru soracağım. Lütfen çok detaylı düşünmeye çalışın. Soruyu cevaplandırmanız için 30 saniyeniz var. Sorumuz ise şu: „Türkçe'de kaç tane soru kelimesi vardır?“ -Ne, -Niçin, -Nasıl, -Kim ... -Nerede. Kaç tane sayabildiniz? Almanların 30 saniyede sayabildiği soru kelimeleri tam 16 tane. Biz bunlara „W-Fragen“ diyoruz. 16 tane soru, her birisinin bir karşılığı ve kullanım yeri var. Aynı „çalışmak“ fiilinin sahip olduğu 6 farklı anlamda olduğu gibi. Birisi olmadan ne motor çalışır ne insan. Dedik ya dil önemlidir, güzeldir iyidir diye. Elbetteki dille destan bir dilimiz var ve Savaş anlamına gelen bir o kadar farklı kelam. Kaleme saygının olduğu bir dilimiz var. Almanların ise sadece çalışması ve 16 farklı sorusu. Bir yanda okul kapısından girerken öğretmeni için öğrenciyi eğen bir dil var, öbür tarafta çalışma için 6 farklı kelam. Bunları neden mi anlatıyorum? Dedim ya bizde bir dil var ki tüm dünya hayran. Ancak maalesef yetemiyor tek başına bizlere, ya da diğer bir değişle yetemiyoruz dilimize. Sormuyor, sadece onaylıyoruz. Evet demekle yetiniyoruz, içimiz „Hayır“ diye haykırırken. Almanlarda 16 farklı soru kelimesi vardır ta yazının en başında dediğim gibi. Bizde de savaşmak için hem yeterli kelime bir o kadar da yürek. O zaman bir anlaşma yapalım daha doğrusu kendimize bir hedef koyalım. O da şu olsun: „Almanca'yı öğrenmekle kalmayıp Türkçe içerisinde yaşayalım.“ Bir konuda Almanca gibi sorup Türk gibi savaşalım. Bilmek bize kaybettirmez. Aksine öyle çok şeyler katar ki hayatımıza. Yeni bir dil ve birçok lehçesi, yeni milyonlarca insan ve onlara ülke anlamına gelir. Çok keskin bir kalemimiz var, ah bi açabilsek ucunu, ah bi sorabilsek en doğru soruyu... 16 farklı soru tek bir dil. Size ne söylemiştik kafkadil.com olarak Almanca öğretmiyoruz, Almanyayı öğretiyoruz. İşte 16 farklı soru kelimesi ile sorun bize sorabildiğinizi hiç çekinmeden. Doldurun mesaj kutumuzu hiç vaz geçmeden. Size söz, biz 6 farklı kelime ile çalışıp, Türkçe ile savaşı kazanıp cevaplayacağız. Siz yeter ki sorun, aramızda üçün beşin lafı olmaz. İşte o ayrılmaz 16'lı:

-Wie -Welche -Wie lange

-Was -Wer -Wo

-Wann -Wen -Wohin

-Warum -Wem -Woher

-Wieso -Wie viel

-Weshalb -Wie viele

149 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kafka Akademi'de A1 Almanca Eğitimi

ÜÇ DİL En azından üç dil bileceksin En azından üç dilde Ana avrat dümdüz gideceksin En azından üç dil bileceksin En azından üç dilde düşünüp rüya göreceksin En azından üç dil Birisi ana dilin Elin ay

Türkiye'de Sağlık Personelinin Son Durumu;

''Son Hemşire istifa ettiğinde, Son ATT özele geçtiğinde, Son Doktor yurt dışına gittiğinde Çomar Adam, sağlık personelinin dövülebilen bir şey olmadığını anlayacak!'' ''Bir Türk Atasözü'' Geçenlerde

Comments


bottom of page