top of page

Almanya'da Doktorluk

Almanya’da doktor olarak çalışmak için Türkiye’deki bir üniversitenin tıp fakültesinden mezun olmak yada Türkiye’de herhangi bir hastanede hekim olarak çalışıyor olmak yeterlidir.

Daha önce herhangi bir hastanede  çalışıp iş tecrübesi  kazanmış olmak özellikle maddi anlamda ve iş bulma konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Gerekli işlemleri tamamlayarak çalışmaya başlayan doktorlarımız çalışmaya başladıkları günden itibaren alman doktorlarla aynı hak ve ücrete sahip olmaktadırlar.

Almanya’da pratisyen hekimler için TUS gibi bir sınav zorunluluğu yoktur. Bir pratisyen hekim direk uzman olabilir ve elde ettiği uzmanlığının Türkiye’de denkliğini  alabilir. Buda belli bir süre çalıştıktan sonra Türkiye’ye uzman doktor olarak dönmenizi sağlar.

Doktor olarak çalışmak ve uzmanlık almak isteyenler için bu sürecin en uzun ve yoğun kısmını dil öğrenimi oluşturmaktadır. Alman hükümeti bu konuda doktorlardan Almanca B2 dil seviyesi istemektedir. Bir doktorun B2 dil seviyesine ulaşması ise yaklaşık olarak 1 yıl sürmektedir. Almanya'da doktor maaşları 4000 ile 7000 Euro arasında değişmektedir.

Kafka Dil Akademisi olarak Türkiye'den Almanya'ya gitmek isteyen doktorlarımızın bütün adımlarında birlikte çalışıyoruz. İlk olarak bize ulaşan doktorlarımızın kurs kaydını oluşturuyor ve onlara çalışma saatlerine uygun esnek kurslar sunuyoruz. Bunun için özel online Hekimler sınıfı oluşturuyoruz. Yani sınıf tamamen doktorlardan oluşuyor ve ders saatleri de genelde akşam 18:00 sonrasına düzenleniyor.

Kursumuza başlayan doktorumuz için oluşturduğumuz eğitim programı 1 yılı kapsıyor. Burada esas olan ; doktorlarımızın ellerinden geldiğince derslere katılması ve katılamadığı dersleri hemen sonrasında kayıttan izleyip gruptan eksik kalmamasıdır. Zaten doktorlarımıza önceden hazırlık yapmaları için de kayıt gönderilir. Bu sayede elinde iki farklı ders kaydı olur ve istediği gibi ,istediği hocadan dersi tamamlayabilir. 

Doktorlarımız ilk olarak Almanya işlemlerine B1 Kursu bittikten sonra başlarlar. Almanya'daki danışmanlarımız direk doktorumuzla iletişime geçer ve hangi evrakları nasıl ve nereden temin edebileceğini anlatır. Danışmanlarımız sonrasında doktorumuzun CV sini oluştururlar ve bu cv ile hastanelere doktorumuz adına iş başvurusu yaparlar. Buradan sonra doktorlar için 2 seçenek vardır.

1- C1 ve FSP kursunu Almanya'da almak

2- C1 ve FSP kursunu Türkiye'de almak 

Doktorlarımıza B2 bittikten sonra bu iki tercih sunulur. 2 tercihinde avantaj ve dezavantajları vardır. Kafka Dil olarak tavsiyemiz; doktorumuzun B2 den sonra Almanya'ya  geçmesi ve orada danışmanlarımızla birlikte hareket etmesidir. Çünkü iş görüşmeleri yüz yüze yapılırsa genelde olumlu sonuçlanıyor. Ayrıca Kafka Akademi olarak Doktorlarımıza Almanya'da C1 ve FSP kurslarını ücretsiz sunabiliyoruz. Doktorumuz ücretsiz bir şekilde kurslarını tamamlarken danışmanlarımız da Aprobation sürecini takip edip onun için hastanelerle iş görüşmeleri ayarlıyorlar ve genelde de kursun ilk ayında doktorlarımız bir hastaneyle sözleşme imzalamış oluyorlar.

Bu seçeneğin dezavantajı ise ; tamamen maddi...Çünkü Almanya'ya gittiğiniz ve ve kalacağınız bu süre için bloke hesap ve en az 6 ay (6000 Euro) kendi ihtiyaçlarınız karşılamanız gerekir. Maddi sıkıntısı olmayan birisi için bu yol en güzel ve karlı olanıdır. 

Doktorlarımız için danışmanlarımız tarafından yapılan bütün hizmetler ücretsizdir. Danışmanlık konusunda herhangi bir ücret talep edilmez.

Bütün bu bilgiler ışığında Kafka Dil Akademisi olarak her zaman ve her adımda doktorlarımıza destek oluyor ve onların hedeflerine ulaşmalarında rehberlik ediyoruz. Bunun için  Doktorlarımızın sadece kararlı olmaları ve kursa başlamaları yeterlidir. 

 

Almanya’da doktor olarak çalışmak için;

 • Tıp Fakültesi Diploması ve Transkript

 • Doktorluk mesleğini icra edebilir belgesi (Sağlık Bakanlığından)

 • Meslek Tıtri Belgesi (Tabipler Odasından)

 • Sağlık Raporu (Doktorluk yapabileceğine dair)

 • Hakkında herhangi bir soruşturma olmadığına dair beyan (formu mevcut)

 • Başvuru Dilekçesi

 • Özgeçmiş

 • Pasaport

 • Uluslararası doğum /Nüfus Kayıt Örneği/Evlilik Cüzdanı

 • Sabıka Kaydı

 • Almanca Sertifikası (B2)

bottom of page