top of page

Almanya'da Hemşirelik

​Kafka Kariyer - Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ve Dil Kursunun 4 Yıllık Lisans mezunu hemşirelerin Almanya'da çalışabilmesi için geliştirmiş olduğu proje aşağıda adım adım anlatılmıştır. Bütün proje boyunca öğretmenlerimiz ve Almanya'daki partnerimiz sürekli sizinle iletişimde olacak ve Almanya'da da 2 yıl boyunca öğrencimizin danışmanlığını sürdüreceklerdir.

Dil Kursu:

 • İlk olarak kursumuzda 1 yıllık dil eğitimine başlanır.

 • Dil eğitimindeki hedefimiz ;Almanya'da çalışmak için gerekli olan B2 dil sertifikasıdır.

 • Kursumuzda ; A1 - 3 ay , A2 - 2 ay , B1 - 3 ay ve B2 - 3 ay sürmektedir.

 • Derslerimiz haftada 3 gün 2 Periyod Online (salı-perşembe- cumartesi) yada (ptesi-Çarş-Cuma)  2 şer saat , yüz yüze (Pazartesi-Çarşamba-Cuma 3 er saat olarak yapılmaktadır.

 • Derslerimizde orjinal ders materyalleri kullanılır .Kaynak kitap olarak Hueber Verlag - Menschen serisi takip edilir. Kitaplar her gün 1 Ünite olmak üzere ayrıntılı bir şekilde işlenir ve öğrencilerin konuyu tam olarak kavramaları sağlanır. Derslerimiz A1 ve A2 düzeylerinde daha çok sağlam bir Almanca alt yapısı oluşturmayı hedefler. B1 ve B2 düzeylerinde ise tamamen konuşma ve dili en iyi şekilde kullanma becerilerini geliştirir. A1 ve A2 düzeylerinde iyi bir alt yapı oluşturulmamış ,konu kavranmamış ,yazma ve dinleme becerileri geliştirilmemiş , yeterince kelime ezberi yapılmamış ise öğrenci B1 ve B2 seviyesinde düzgün bir ilerleme kaydedemeyecektir ve gerekli olan dil sınavlarını geçemeyecektir. Bu problemi Kafka Akademi öğretmenleri olarak ortadan kaldırıyor ve öğrencilerimize  zaman hedefli değil ,öğrenme hedefli bir öğretim modeli sunuyoruz. 

 • Projeye dahil olan öğrencilerimiz sadece normal kurs ücretini öder , danışmanlık hizmetlerimiz tamamen ücretsizdir.

 

Denklik Başvurusu:

 • Öğrencimiz B1 kuruna geçtiği zaman (kurs başlangıcından 5 ay sonra) Almanya'ya denklik için gerekli evraklar gönderilir ve denklik süreci oradaki partnerimiz tarafından başlatılır. 6 ay boyunca denklik işlemleri partnerimiz tarafından takip edilir ve öğrencimiz sürekli bilgilendirilir. Bu esnada öğrencimiz zaten kursa devam ettiğinden herhangi bir vakit kaybına uğramaz. Denklik işlemleri tamamen tarafımızdan yapılır. Öğrencimiz sadece söylediğimiz evrakları bize getirmekle yükümlü olur.

İş Görüşmeleri:

 • Öğrencimiz B1 Sertifikasını aldığı zaman Almanya'daki hastane yöneticileri ile iş görüşmelerine başlar.

 • İş görüşmeleri internet üzerinden yapılır . İsteyen ve imkanı olan öğrencilerimiz Almanya'ya gidip yüz yüze görüşmelerini sağlayabilir , kenti gezebilir ve orada karar verebilir.

 • İş görüşmelerini kurs devam ederken gerçekleştirir. B2 sertifikasını alır almaz Almanya'daki iş yerine ulaşır.

Almanya :

 • Öğrencimiz gitmeden önce kalacak yeri ayarlanmıştır. Öğrencimiz hava alanında karşılanır ve evine kadar refakat edilir. Sonraki 2 yıl boyunca Almanya'da ki iş partnerimiz danışmanlığını yapmaya devam eder. Her türlü evrak işleri beraber kolay bir şekilde yapılır.

 • Öğrencimiz işvereni ile tanıştıktan sonra işine başlar.

 • İlk 6 ay sistemi öğrenmek için uyum stajına tabi tutulur. Sonrasında tam zamanlı hemşire olarak bir Alman hemşirenin sahip olduğu bütün haklara sahip olur ve yaşamını Almanya'da devam ettirir.

"Hocam ben hemşireyim , Almanya'da çalışmak istiyorum, nasıl yapabilirim ? "

Bu günlerde birçok sağlıkçının  sorduğu klasik bir soru haline geldi bu soru. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar , gelecek kaygısı, geçim derdi, siyasi belirsizlik gibi etkenlerin bu sorunun klasik haline gelmesinde çok etkisi var. Uzun zamandır bu işlerle uğraşan birisi olarak sizlere Alman Meclisinden geçen yeni göçmen yasasının ışığında Türkiye'de lisans düzeyinde mezun olan birisinin Almanya'da mesleğini yapabilmesi için neler gerektiğini ve hangi yolları izlemesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Google'da "Almanya'da hemşirelik" yazdığınız zaman çok kısıtlı bir bilgi ile bazı danışmanlık firmalarının reklamlarına rastlıyorsunuz. Biraz Almancanız varsa denklik sayfalarına kadar ilerleyebilir ve sonunda çıkmaza girer vazgeçersiniz. Bunları bu zamana kadar görüştüğüm birçok hemşireden defalarca dinledim. Bu konuda piyasada çok az bilgi var ve onlarında çoğu yanlış bilgiler. 

Almanya'da Lisans düzeyinde Hemşirelik yapabilmek için her ülkenin sahip olduğu gibi Almanya'nın da belli başlı ama biraz diğerlerinden ağır prosedürleri var. Bunları temel olarak 3 başlık altında toplayabiliriz.

1-Dil Eğitimi

2-Denklik Başvurusu

3-İş Bulma

1- DİL EĞİTİMİ:

Dil sertifikası Almanya'nın bütün meslek dalları için ileri sürdüğü en kesin, zorunlu ve en temel şarttır. Anlayacağımız dilde söylemek gerekirse ; Alman Hükümeti dil bilmeyen birinin ülkesinde kalmasını istemiyor. Çünkü Almanlar bunun sonuçlarının dil öğrenememekten çok daha zor ve katlanılmaz olduğunu biliyorlar; şöyle ki; yıllar önce 30 Ekim 1961 tarihinde Almanya'ya çalışma amaçlı giden ilk kafile ve sonrasında giden 1. kuşak Türkler hiç dil bilmediği için adaptasyon süreçleri çok sancılı oldu. Hatta bu konuda gidenlerin yaşadıklarını, çektikleri sıkıntıları ve özlemlerini anlatan Göçmen Edebiyatı diye bir Edebiyat türü bile oluştu. Ve bu durum  yıllarca orada yaşamış ama hala dil öğrenememiş yada dil öğrenmeye tepkili hale gelmiş birçok insanın  ortaya çıkmasına sebep oldu. Türkiye'de Almancı , Almanya'da yabancı olan bu insanlar dil problemi nedeniyle kendi kabuklarına çekilmek zorunda kalmış , sosyal hayata adapte olamamış, sürekli Türk bakkalına gider olmuş ve bütün vaktini kahvehanelerde geçirmeye başlamıştır. Alman toplumuyla iletişime giremeyen bu insanlar bu toplumu anlayamamış ve tanıyamamıştır. Bunun sonucunda gettolaşma ve bir çok olumsuz toplum davranışları  peş peşe gelmiştir.

 

Bütün bu yaşananlardan yola çıkarak Alman Hükümeti'nin ülkesine gelecek olanlardan dil sertifikası istemesi çok haklı ve yerinde bir tutumdur.

Bu yüzden Almanya'da hemşirelik yapmak isteyen lisans mezunu bir Hemşire ilk olarak gerekli olan B1 düzeyinde dil belgesini elinde bulundurmak zorundadır ve bu belge ile Alman Konsolosluğuna vize müracaatında bulunabilir. Yani Vize alabilmek için bu şarttır. Yeni Göçmen yasasına göre bu belgeyle 6 aylık iş arama vizesi talebinde bulunup Almanya'ya gidebilir. B1 dil Sertifikasının azami alınma süresi yoğun bir Almanca Kursu ile 9 aydır. Kafka Dil Akademisi size bu konuda ayrıntılı bir şekilde yardımcı olacaktır. B1 dil sertifikası size sadece iş arama konusunda yardım eder , çalışmak için ise B2 dil belgesi gereklidir. Yani bir işe kabul aldığınızda Almanya'daki resmi kurumlar işvereninizden B2 dil belgenizi isteyecektir. Tabi ki bu süreçler meslek dallarına göre farklılık gösterebilir.Eğer B2 belgenizi de Türkiye'de aldıysanız Almanya'ya gittiğinizde yada Türkiye'de iken direk işverenlerle iletişime geçip bir kurumla direk anlaşabilir ve iş sözleşmesi imzalayabilirsiniz.

Burada önemli olan nokta dil eğitiminin sürekli ve kaliteli olması.Bir firmayla iletişime geçtiğinizde sizinle ya telefonda yada skype üzerinden görüşmek isteyeceklerdir.Bu görüşmede önemli olan sizin kendinizi B1 yada B2 düzeyinde ifade edip edememenizdir. Belgeniz olsa dahi kaliteli bir eğitimle teorikte öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökemezseniz sizinle kimse belgeniz var diye iş sözleşmesi imzalamaz. Bu yüzden dil eğitimini mümkün olduğu kadar yoğun bir şekilde ve dilin sindirim süresini göz önünde bulundurarak alırsanız sizin için çok iyi olur. Bu cümleyi biraz açacak olursak ; Almanya'da hasta bakım hemşiresi olmak isteyen bir sağlık meslek lisesi mezunu en az haftada 25 saat - 32 hafta - toplamda 800 saat yoğun bir Almanca dersine maruz kalmalı ki B1 düzeyinde kendini ifade edebilsin. Tabi bu süre öğrencinin motivasyonuna , kendi kendine çalışma performansına , ev ödevlerini yapıp yapmamasına ve dil yeteneğine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Doktorlarda bu süre daha da kısalabilir.

 

Dil öğrenme sürecini ne kadar uzun tutarsanız o kadar bıktırıcı ve yorucu bir hale gelir. Almanca zevk olsun diye öğrenilecek bir dil değildir, ihtiyacınız varsa ve gerçekten bir hedefiniz varsa öğrenirsiniz. Bu sebeple eğer mümkünse çalışanlar işini bırakmalı ve tamamen dile odaklanmalı. Çalışarak devam edildiği takdirde dersler pek verimli olmaz ve dil öğrenme süreci 1.5 ile 2 yıla kadar uzar. Buda psikolojik olarak insanı yıpratabilir.

 

Ayrıca Almanca dersleri uzman öğretmenlerden alınmalı; Mümkünse Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği bölümü mezunu öğretmenler tercih edilmeli ve derste öğretmenden çok öğrenciler aktif olarak yer almalı. Dil öğretim metodu olarak daha çok iletişimsel yaklaşım (Kommunikative Methode);  Dinle-Konuş Yöntemi (Audio-linguale Methode) ve Görsel-İşitsel Yöntem (Audio-visuelle Methode) benimsenmeli ve bu yöntemleri ders materyallerine  uygulayabilecek öğretmenler tercih edilmeli. Yani turist rehberinden yada Almanya'da doğup büyümüş ama öğretmenlik deneyimi ve eğitimi olmayan birinden Almanca öğrenilmez. Atalarımızın dediği gibi " Yarım doktor candan , yarım imam dinden , yarım öğretmen de dilden eder"

 

Tabi ki dil öğretiminde kullanılan ders kaynak ve materyalleri çok önemli bir yer tutar. Kullanılan ders kitaplarının güncel , interaktif kullanıma uygun , ek kaynak ve görsellik açısından zengin olması gerekir. Uzun süreli dil öğretiminde önce amaca uygun ve her seviyede öğretimi bulunan seri ders kitabı seçilmeli ve her seviyeye uygun ders planı hazırlanmalı , ek materyalleri hazırlanıp öğrencinin ihtiyacı ve kapasitesine göre sunulmalıdır. Bütün bu kriterleri çıkardıkları ders kitap ve kaynaklarında barındıran Hueber Verlag (Hueber yayınevi) Almanca öğretiminde tercih edilebilir güvenilir kaynaklardır.

2- DENKLİK

Aslında birçok hemşirenin Almanya'da çalışamamasının altında yatan temel sebep Denklik meselesidir.Denklik ; Ülkemizde mezun olduğumuz bir okulun ve elimizdeki diplomanın Almanya'daki eşdeğerliğidir. Maalesef ülkemizin eğitim sistemi Avrupa Birliği eğitim normlarından bir hayli uzak olduğu için genellikle denklik başvurularımız sonuçsuz kalmaktadır. Dil belgenizi aldıktan sonra ilk olarak elinizdeki bütün resmi belgeleri Almancaya tercüme ettirmeli ve denklik için gereken evrakları toparlayıp Alman kurumlara Denklik için başvuru yapmalısınız. Eğitiminizin yanı sıra deneyimleriniz, sertifikalarınız ve yurt dışı deneyimleriniz varsa bu aşamada faydalı olacaktır.Bu lisans başvurusunda bulunmak için Almanya'da yaşamaya, çalışma izninizin olmasına veya oraya gitmenize gerek yoktur.Bunu internet üzerinden yada posta yoluyla yapabilirsiniz. Bu sürecin sonunda yetkili makam denklik için karar verir ve  karar olumlu ise artık Diplomanız Almanya'da geçerli demektir ve bu diplomayla iş başvurusu yapabilirsiniz. Yalnız denklik işlemlerinin sonuçlanması en az 3 yada bazen 6 ay sürebilir.

Tabi ki süreç her zaman böyle anlatıldığı gibi basitçe sonuçlanmıyor.Genellikle Türkiye'den yapılan Hemşirelik denklik başvuruları olumsuz sonuçlanıyor. Çünkü Türkiye'deki eğitim sistemi Avrupa Birliği Eğitim Normları ile eşleşmiyor.

Olumsuz dediğim mesele şu şekilde ; Denklik kurumu sizin diploma ve transkriptinizi inceledikten sonra sizin eksik derslerinizi yada ders saatlerinizi belirliyor. Eksikler belirlendikten sonra  bir denklik sınavına  ve yaklaşık 2 yıl süreli bir staj dönemine tabi tutuluyorsunuz. Sınav ve staj süresini güzel bir şekilde geçirdikten sonra denkliğinizi alabiliyor ve mesleğinize devam edebiliyorsunuz.

İŞ BULMA:

Denklik işlemleri tamamlandıktan sonra hemşireler için staj süreci ve süreç içinde yapılacak olan denklik sınavı hazırlık dönemi başlar. Burada mesele: sizi stajer olarak kabul edebilecek bir iş yeri bulmak ve oturumunuzu alarak orada hem geçiminizi sağlamak hemde dosyanızı takip etmek. Henüz denkliğiniz kabul olmadığı için normal bir şekilde hemşirelik yapamazsınız. Bu stajı en kolay hasta ve yaşlı bakım yurtlarında yada yoğun bakım ünitelerinde yapabilir ve hatta bu süreçte normal hemşire maaşına yakın bir ücretle çalışabilirsiniz. Bunun içinde sizden Türkiye'de en az 3 yıllık bir tecrübe yapmış olmanız istenecektir.Tabi bu bir şart değil ama genellikle bu şart öne sürülüyor.

 

KAFKA DİL AKADEMİSİ olarak;

Şimdi söyle düşünüyorsunuz ;" Süreci sadece okumak bile insanı gerçekten yoruyor." Gerçekten bu çok doğru. Almanya'da kalifiye eleman olarak çalışayım ve güzel bir gelecek elde edeyim diyorsanız çok sabırlı ve dirayetli olmalısınız. Kafka Dil Akademisi öğretmenleri olarak bu yolda sizler için ne kolaylıklar sağlayabiliriz diye uzun bir zamandır çalışmalar yapıyor ve bu konuda alt yapı oluşturup tecrübeler ediniyoruz. Burada  lisans mezunu hemşireler için süreci nasıl daha kolay hale getirebileceğimizi düşündük ve bazı alanlarda başarıya ulaştık. Lisans mezunu hemşireler için bu yoldaki en zor mesele denklik ve denklik süresince çalışacak bir hastane yada hasta ve yaşlı bakım yurdu bulmak ve maddi giderlerini karşılayabilmek. Hemşireler için bu sorunları  Almanya'daki partnerlerimiz sayesinde ortadan kaldırabiliriz. Bunun için;

-Türkiye'deki Almanca Dil Eğitiminizi yoğunlaştırılmış ve tamamen hedef odaklı olarak çok düşük fiyatlara veriyoruz.

-Türkiye'de kursta dil eğitiminizi alırken Almanya'da iş yerinizi , B2 dil sertifikası ve denklik sınavı için sizi hazırlayacak olan dil kursunuzu bir çatı altında birleştiriyoruz.

-Konaklamanızı sağlıyor ve size dolgun bir maaşla staj yapabileceğiniz bir sağlık kurumu sunuyoruz.

-Almanya'ya gider gitmez denklik işlemlerini başlatıyor ve bütün denklik sürecinde maddi ve manevi her türlü desteği sunuyoruz. Dosyanızı takip ediyoruz.

-İş ile paralel olarak dil kursu ve denklik kursuna hazırlıyor ve bu konuda sıkıntı yaşamamanızı sağlıyoruz.

 

Şimdilik size sunabileceğimiz hizmetler bunlarla sınırlı ama çalışmalarımız her gün biraz daha gayretle devam etmekte, her geçen gün tecrübelerimize biraz daha tecrübe katmakta ve yolumuza emin adımlarla yürümemizi sağlamaktadır. Amacımız; elimizden geldiği ve dilimizin döndüğünce ihtiyacı olan insanları en kısa en hızlı şekilde bilgilendirmek, insanlara net ve doğru bilgiler sunabilmek.Almanya söz konusu olunca ortalıkta çok az ve tamamen kulaktan dolma bilgiler var. Özellikle Almanya'dan gelen Türk firmalarının ortaya attıkları gerçek dışı bilgiler insanlarımızın güvenini kırmış ve dolandırılma korkusuyla baş başa bırakmıştır. insanlarımızın böyle düşünmeleri çok normal ; çünkü insanların umreye götürüyoruz diye Urfa'daki Balıklıgöl'e götürüldüğü bir memlekette yaşıyoruz. Almanya'dan bu günlerde irili ufaklı birçok firma Türkiye yollarına düştü bu günlerde ama onların hata ve eksiklerini daha sonra ayrıntılı bir şekilde anlatmak istiyorum. 

Merak ettiğimiz konu ise; göçmen yasası teorik olarak meclisten geçti evet , ama 2020 Ocak ayında yürürlüğe girdiğinde pratikte uygulama nasıl olacak, ne kadar insanımız hangi şartlarda faydalanabilecek ? Bütün bu soruların cevabını gelecek yıl birlikte tecrübe edebileceğiz.

 

Almanya'da 4 yıllık lisans mezunu hemşirelik ve lise mezunu hasta ve yaşlı bakım hemşireliği konusunda ayrıntılı bilgi almak isterseniz ofisimizden randevu alarak bizi ziyaret edebilir ve samimi bir ortamda istediğiniz bilgiye çay yada kahvemizi içerek ulaşabilirsiniz.

bottom of page